30 Aralık 2019

Borderline

Ruh halinde, ilişkilerde ve kendini algılamada aşırı çeşitlilikle karakterize edilir. Ömür boyu sürer. Nüfusun % 2-3’ünü etkileyen ciddi ve karmaşık bir kişilik bozukluğudur. Kadınlarda erkeklerden çok daha fazla görülür. İstikrarsızlık, sınırda kişilik bozukluğunun esas özelliğidir. Ruhsal durumları istikrarsızdır. Bu kişiler ağır depresyon krizleri, anksiyete ya da sık sık ve mantıklı bir neden olmadan ortaya çıkan öfke nöbetleri geçirir. Genellikle aşırı doz kullanımı, depresyon, genelleşmiş anksiyete bozukluğu, basit fobiler ve agorafobi(alan korkusu), travma sonrası stres bozukluğu ve panik bozukluğunu kapsayan akut bozukluklardan birisi görülür. (Kraus & Reynolds , 2001) Bu bozukluğa sahip olan kişiler üzerinde yapılan kapsamlı araştırmalar, bu kişilerin yaklaşık %10’unun intihar ederek öldüklerini ve %75 kadarının da intihara teşebbüs ettiklerini göstermektedir. (Kraus & Reynolds , 2001) (Perry , 1993) Pek çoğunun bağımlılık sorunu vardır. Bu bireyler çoğunlukla uzun süreli bir ruh sağlığı hizmetine ihtiyaç duyar ve psikiyatri başvurularının 20%’sini oluştururlar.

Psikoloji.Öğr.Fatih ULUSOY

Kraus , G., & Reynolds , D. J. (2001). The “A-B-C’s” of the cluster B personality disorders. . Clinical Psychology Review , 345-373.

Perry , J. C. (1993). Longitudinal studies for personality disorders . Journa of Personality Disorders, 1 (Suppl.), 63-85.

Follow by Email
Facebook
Twitter
Instagram